Після ознайомлення на інтернет-сайті газети «Районка» від 20 березня 2018 року зі статтею «Пологівці і досі не розуміють, як ховати небіжчиків» та зі статтею під назвою «Нові правила поховання: на родичів небіжчика чекає кропітка і довготривала процедура», опублікованою у газеті «Районка» №12(604) від 21 березня 2018року, Пологівський районний суд Запорізької області вважає за необхідне повідомити наступне.
Відповідно до Закону України №2147-VIII від 03 жовтня 2017 року, який набрав законної сили 16 березня 2018 року, до Кримінального процесуального кодексу України внесені зміни і доповнення.
Відповідно до ст.244 КПК України в редакції Закону України №2147-VIII, клопотання про проведення експертизи розглядається слідчим суддею.
У разі якщо для з’ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання, сторони кримінального провадження мають право звернутися з клопотанням про проведення експертизи до слідчого судді. Клопотання розглядається слідчим суддею місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого здійснюється досудове розслідування, не пізніше п’яти днів із дня його надходження до суду.
Тобто, у разі прибуття в судове засідання слідчого, який звертається до слідчого судді з таким клопотанням, відповідно до вимог ст.107 КПК України проводиться судове засідання із застосуванням технічних засобів фіксування кримінального провадження
17 березня 2018 року приблизно о 18.40 годині у реанімаційному відділенні Пологівської ЦРЛ померла мешканка м.Пологи громадянка Б. За повідомленням лікаря-хірурга хірургічного відділення Пологівської ЦРЛ до Єдиного реєстру досудових розслідувань 18 березня 2018 року за №12018080320000254 були внесені відомості про кримінальне правопорушення за ознаками ч.1 ст.115 КК України.
19 березня 2018 року до Пологівського районного суду Запорізької області надійшло клопотання слідчого СВ Пологівського ВП ГУНП в Запорізькій області про проведення судово-медичної експертизи померлої громадянки Б., яке було зареєстроване в автоматизованій системі документообігу суду о 08.36 год. Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу о 08.58 год. було визначено слідчого суддю, якому 09.05 год. дане клопотання було передано до розгляду.
Родичі померлої громадянки Б. повідомили слідчого суддю, що поховання відбудеться 19 березня 2018 року о 12.00 год. Тому, не зважаючи на щільний графік судді, розгляд клопотання було негайно призначено слідчим суддею на 09.15 год., а судовий розгляд раніше призначених цивільних справ на 09.30 год. та 10.00 год. був відкладений майже на дві години.
З 09.31 год. по 09.42 год. тривав розгляд клопотання, після чого слідчий суддя видалився до нарадчої кімнати для постановлення ухвали. З 10.21 год. по 10.29 год. слідчим суддею Пологівського районного суду Запорізької області було проголошено ухвалу суду про проведення судово-медичної експертизи, яку після належного оформлення негайно було вручено прокурору та слідчому.
Твердження автора статті газети «Районка» «суддя видав дозвіл на поховання о 15.00», не відповідає дійсності та суперечить вимогам Закону, оскільки згідно статті 242 КПК України в редакції Закону України №2147-VIII від 03 жовтня 2017 року, слідчий суддя не надає дозвіл на поховання, а виносить ухвалу про проведення судово-медичної експертизи, яка шляхом вручення слідчому спрямовується до виконання судово-медичному експерту.
Слід зазначити, що після ознайомлення з публікацією на інтернет-сайті газети «Районка» головою Пологівського районного суду Запорізької області автора публікації було запрошено до суду із запропонуванням ознайомитися безпосередньо в суді, як то кажуть, «з перших вуст», і з матеріалами клопотання, і з термінами розгляду клопотання, оскільки наразі реєстрація, призначення і розгляд справи в суді як ніколи є прозорими, бо всі дії фіксуються із застосуванням технічних засобів фіксування проте, нажаль, автор публікації не скористалася запрошенням …